Evlilik aşkı öldürürmü?

Evlilik Aşkı Öldürürmü?
Yapılan araştırmalar sonucunda boşanmaların yüzde doksanının ilk üç yıl içinde gerçekleştiği ortaya konuluyor. Buda acaba evlilik aşkı öldürüyor mu? Sorusunu akıllara getiriyor ve sırf aşkımız ölmesin diye bazı çiftler evlilik planlarını bile bir kez daha gözden geçiriyorlar.

Peki gerçekten evlilik aşkı öldürüyor mu? Ne oluyor da büyük hayaller kurarak başlanan evlilikler üç yıl gibi kısa bir zamanda son bulabiliyor.

Cevabı bulmak aslında hiç zor değil örneğin aşık olan çiftler sevgili olarak devam ettirdikleri ilişkileri süresince iletişimi asla koparmaz, telefonda yada bilgisayar başında sevgilisiyle görüşerek sabahlayıp gün boyunca sms trafiğini eksik etmezler.

Fakat sevgililik aşamasından evlilik aşamasına geçildiğinde çiftlerde bir rahatlama ve huzur ortamı oluşur. Her şey çok iyi gidiyormuş gibi görünse de aslında hiçte öyle gitmez. Zamanla konuşulan paylaşılan şeyler azalır iletişim zayıflar, ve o büyük aşkın bitişi adım adım gerçekleşmeye başlar.

Hayatın zorlukları bir bir ardına çiftlerin omuzlarına binmeye başladığından ve toz pembe görülen şeylerin hiçte öyle olmadığının anlaşılmasından itibaren acı son kaçınılmaz olur önce aşk biter ve daha sonra evlilikteki ufacık sorunlar bile büyümeye başlar ve evlilik aşkı bitirmiş olur.

Aslında aşkı bitiren evlilik değildir yani evlilik aşkı bitirmez evliliği bitiren zamanla oluşan iletişim kopukluğudur, paylaşılan şeylerin çoğalacağı yerde azalmasıdır. Bu durumları yaşamamak için iletişimi koparmamak eskisinden daha fazla konuşmak, paylaşmak ve her zaman romantizmi korumak yapılması gerekenlerin başında gelir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder