'Moda beden dinlemiyor'

Moda beden dinlemiyor
Büyük bedenle özdeşleşen 60 yıllık marka Faik Sönmez'in baş tasarımcısı Sibel Aral’dan zayıf görünmenin tüyolarını aldık.


Kilolu kadınların imdadına yetişiyorsunuz, onlara tarzları konusunda rehberlik ediyorsunuz. Yanılıyor muyum?

Faik Sönmez 50’li yıllarda kuruldu. O zaman “büyük beden” kavramıyla özdeşleşmiş. Şimdiyse, kıvrımlı ve yuvarlak hatlı kavramlarını kullanıyoruz. Kilo alıp veren, sokakta görebileceğimiz “gerçek” kadınlara koleksiyon hazırlıyoruz. Koleksiyonumuzu moda akımlarına, daha önce beğenilmiş modellere, satış ekibimizden gelen ihtiyaç ve isteklere göre oluşturuyoruz. Modellerimizi hazırlarken, nerede ve ne zaman giyilebileceğini tartışırız. Kullanışlı ve çok amaçlı modellere yer vermeye çalışırız.

Ayrıca internet sitemize gelen müşterilerimizin taleplerini özellikle ben cevaplarım ve kendime notlar alırım. Bu paylaşımları çok faydalı buluyorum.

Koleksiyon hazırlarken ilk hedefiniz daha ince bir siluet yaratmak mı yoksa trendlerden esinleniyor musunuz?

Bir moda markasıysanız trendlerin dışında kalmamalısınız. Dünya çok küçüldü. Herkes biraz modanın içerisinde. Üstelik moda herkes için keyif veren bir şey. Ama bir modeli oluştururken, öncelikle, kalıbına dikkat ederiz. Bir modelin kalıbı hem giyerken rahatlık vermeli hem de giyeni olduğundan kilolu göstermemelidir. Kalıbı oluştururken, fazlalıkları gizlemek için için, küçük dokunuşlar yaparız. Mesela bir beden küçük gös te ren pan to lon la rı mız, üst be de ni da ral tan bluz la rı mız, ba sen, ka rın böl ge si ni giz le yen el bi se le rimiz var.

‘BEDENİNİZİ TANIYIN’

40 beden ve üstü giyen kadınlar, kıyafet seçiminde nelere dikkat etmeli?

Yuvarlak hatlı ve kıvrımlı kadınlar, öncelikle kendi bedenlerini tanımalı. Maalesef kilo her zaman orantılı dağılmıyor. Bazen üst beden genişlerken, kilo bazen alt bedende yoğunlaşıyor. Üst bedeni daha geniş olanlara “ters üçgen” diyoruz, elma tip de denilir. Bu vücut tipindekiler, karın bölgelerini gizlemek ister. A formlu yani aşağı doğru açılan tunikler ve elbiseler onlar için idealdir. Geniş yaka ve detaylı kollu modellerden, iri kolye ve küpelerden kaçınmaları gerekir. Armut veya üçgen yapıdaki hanımlara tavsiyem ise, basenlerini kapatan tunik ve hırkalar olacaktır. Omuzlarını belirginleştirmeleri için küçük vatkalardan faydalanabilirler. Omuzlarda büzgüler, geniş yakalar, iri aksesuvarlar, alt ve üst bedenin orantılı görünmesine yardımcı olacağı için tercih edebilirler. Beden yapılarını tanıdıktan sonra, seçimler çok daha kolaylaşacaktır. Bunun için de bizim internet sitemizden faydalanabilirler.

‘Renk mutluluk verir'

Peki kilolu kadınla her zaman siyah mı giymeliler?


Bu aslında benim pek katılmadığım bir klişe. Tabii ki siyah ve diğer koyu renkler, bedeni olduğundan biraz küçük gösterir. Ama kim sadece koyu renklerin arkasına gizlenmek ister ki? Üstelik, son sezonlarda renklerin öyle güzel tonlarını görüyoruz ki. Önemli olan kendi renk analizini bilmek. Yani saç, göz ve ten rengine göre, hangi renklerin yakıştığını tespit etmek. I I Fazlalıklarını gizlemek isteyen kadınlara önerileriniz neler? Bu sezon hangi parçalara yatırım yapmalılar? Renkli giyinmeye devam etsinler. Sezonun renkleri yeşil, mor, bordo, elektrik mavisi. Elbise son zamanların en kolay ürünü. Canlı renklerden bir elbise, opak bir çorapla kullanılırsa, her zaman hazır bir çözüm olur. Ve de kaliteli bir kumaştan bir kaban.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder