En iyi Saç Bakım Yöntemleri

En iyi Saç Bakım Yöntemleri
Ben küçük bir çocukken saçlarıma bayılırdım ve onların hep uçlardan uzadığına inanırdım. Köklerdeki kısmın bebekliğimden beri aynı kaldığını düşünürdüm. Sonra büyüdüm ve olayın böyle olmadığını anladım. Ama saçlarım benim için hâlâ çok değerli. Hangimiz için değil ki?

Şık bir elbisenin üzerine taktığımız en gösterişli aksesuar saçlarımız. Sade ve günlük bir kıyafette giyindiğimiz en değerli parça gibi. Peki saçlarımıza gerçekten küçük bir bebek özeni gösteriyor muyuz? Neleri doğru düzgün yapıp nerelerde yanlış yola sapıyoruz? Gelin birlikte öğrenelim...

- Şampuan değişiklikleri saçı güzelleştirir derler. Koca bir yalan! Diş fırçası değil ki bu değiştirdikçe deva bulalım. En fazla ilk kullanımın etkisiyle o şampuanın büyülü olduğuna inanırız. Sonrası yine küvette biriken acıklı saç telleri. Sen sen ol, kaliteli bir şampuan kullan ve ona ihanet etme. Bunun için eczanelere fikir danışabilirsin, market şampuanları her daim dostun değil.

- Saçı kökten kazıtmak dökülmeye çare değil. Çünkü kök sayısı ve tomurcuklanmaları belli sayıdadır. Kazıtma işlemi bunun artmasını sağlamaz. Sadece yeni uzayan saçlar henüz yıpranmadığı için daha yoğun ve sağlıklı görünür, hepsi bu. Arada kırıklardan aldırma demiyorum tabii, kırıklar hepimizin baş belası!

- Eğer renginin daha koyu görünmesini istiyorsan saçlarını dalgalı formda kullan. Çünkü düz saçlar üstlerine düşen ışığı direkt olarak yansıtırlar ama dalgalı saç illüzyonlar yaratır. Üstelik öyle maşayla filan uğraşmana bile gerek yok. Tak iki bigudi, uzat ayaklarını ve beş dakika sonra ahenkli saçların tadını çıkar. Zaten hep çok güzelsin!

- Eğer duş sonrası saç onarıcı spreylerden kullanıyorsan bunu fönle desteklemen saçlarının rengini açacaktır. İşin aslı bu harika bir şey. Kısa süre önce bunu öğrendiğimde saçımda çoktan yer yer kızıllar oluşmuştu bile. Tabii saç renginin tonunda hiç farklılık istemiyorsan bu bilgiyi bir uyarı olarak da alabilirsin. Saçlarını sev yeter ki!

- Saç yağları faydalıdır. Peki ömür boyu mu? Yağlar besleyici özellik taşır ve özellikle ilk kullanımda canlılık etkisi yaratır. Ama bu küçük numaralara kanma sakın. Çünkü saçında sürekli kullandığın yağlar köklerin yumuşayıp açılmasına ve dış etkenlerden zarar görüp dökülmesine neden olur. Dökülmesin diye kendini parçalıyordun değil mi? Artık ne yapmaman gerektiğini biliyorsun.

- Kimse tamamen siyah saçlı doğmaz. Tıpkı göz rengimiz gibi saçlarımız da kahverengi tona sahiptir. Ancak saçlardaki kahve tonları her zaman belirgin olmaz ve koyu kahve olan yerleri siyah sanırız. Gerçekten metalci görüntüsü elde etmek istiyorsan kuaför yolu seni bekler.

- Uzun boylu biriysen saçın diğer insanlara nazaran daha kısa gelir. Herkesin saçları hızlıca uzar da seninki yerinde sayar gibi değil mi? İşin aslı selvi boylu olmandan kaynaklanıyor işte. Bunun için kaynak ve postiş kullanabilirsin. Ama ne yaparsan yap boyun kısalmayacak, bu yüzden işe doğal güzelliğinin tadını çıkararak başlamanda fayda var.

- Saç kısaltılınca daha çabuk uzar derler. Yüzyılın efsanesi? Kısaltmak sadece kırıkları giderir ve ağırlığını azaltır. Bu sayede de tararken ve yıkarken kolaylık sağlar. Ama bunun daha çabuk uzamasıyla ilgisi henüz tespit edilemedi. Uzatmak için en doğru yol içten bakım! Bu yolda ceviz senin en büyük kankan.

Saçlarına iyi bak, binlerce güzel kıyafet alabilirsin ancak doğal saçların yerini tutacak bir buluş henüz icat edilmedi! Sevgiyle kal.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder